Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2014

ΑΟ Μυρμιδόνες Κερασιάς - ΑΟ Άρης Αγίας Άννας 1 - 2

'Αλλη μια νίκη,τη δέκατηπέμπτη στη σειρά (ένας ολόκληρος γύρος) πέτυχε η ομάδα του Άρη Αγίας Άννας σήμερα στο γήπεδο της Κερασιάς με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των φιλοξενούμενων,οι οποίοι πίεσαν από το πρώτο κιόλας λεπτό τους γηπεδούχους.Στο 2ο και στο 3ο λεπτό πρώτα ο Τσακνάκης με κεφαλιά και έπειτα ο Κωνσταντός με απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησαν αλλά έστειλαν αμφότεροι τη μπάλα άουτ.Τη σκυτάλη πήρε ο Λιάσκος στο 6ο λεπτό αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Κομποθανάση Ιωαν.Στο 13' ήταν η σειρά του Σπ.Σταθαρά να απειλήσει αλλά ούτε αυτή η προσπάθεια για γκολ καρποφόρησε.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ρούσσος βρέθηκε σε καίρια θέση μες στη μεγάλη περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το αρίστερό κάθετο δοκάρι του τεματοφύλακα των Μυρμιδόνων.Με τη συμπλήρωση 32 λεπτών παιχνιδιού είχαμε και την επίτευξη του πρώτου τέρματος του Άρη.Ο Σπ.Σταθαράς έγινε κάτοχος της μπάλας λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και χωρίς να το σκεφτεί έπιασε το δεξί συρτό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντδράσει Κομποθανάση Ιωαν.Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ συνδυάστηκε άψογα με το Λιάσκο αλλά το πλσέ του τελευταίου έφυγε άουτ.Φθάνοντας στη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα της Αγίας Άννας ευτύχησε να κάνει δύο τα τερματά της.Η φάση ξεκίνησε από βαθιά μεταβίβαση του Κωνσταντού προς την αριστερή πλευρά σε ένα χώρο που κινήθηκε ο Ρούσσος.Ο τελευταίος έκανε τη σέντρα με τη μια στο ύψος του πέναλτι από όπου ο Αλοίζος με ωραίο γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας έτσι το 0-2!!Με το σκορ αυτό πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.